hamilelikte ellerde uyuşma

Hamilelikte Ellerin Uyuşması (Karpal Tünel Sendromu)

 

 Hamilelikte Karpal Tünel Sendromu

Hamilelikte, annelerin ellerinde uyuşma ve yanma hissi olabilir. Daha ileri zamanlarda güçsüzlük hissi de oluşabilir. Bu tür hisler hamilelik dönemini son dört aylık döneminde daha sık görülür. Bu duygunun gerçek nedeni, karpal tünel sendromu’dur. Her ne kadar birçok meslek grubunda (daha çok bilgisayar başında çalışanlarda) bu tür hisler görülmektedir. Ancak hamilelikte  daha fazla görülür.

 

 

 Karpal Tünel Sendromunun Belirtileri

Karpal tünel sendromunda; el, parmak ve bileklerde uyuşma, yanma ve ağrı olur. Bu tür hisler genelde gece daha çok ve daha kötü şekilde hissedilmektedir. Bazı zamanlarda bu tür duygular, kolun ön ve üst bölümünde de hissedilir. Sürekli gerçekleşen durumlarda, elde güçsüzlükte meydana gelir. Sakarlık gibi durumlarda artış olur. Ağrı, uyuşukluk ve yanma 2 elde de yaşanabilmektedir. Doğum sonra ise belli bir süre içerisinde kendi kendine geçer.

 

 

hamilelikte ellerde uyuşma

Karpal Tünel Sendromu Nasıl Teşhis Edilir?

Karpal Tünel Sendromunun en net teşhisi, iyi bir nöroloji muayenesiyle başlar. Muayenenin arkasından, boyun fıtıgını ayırmak amacıyla hamile anne adayından, MRI istenir.  Sonra hamile anne adayına, EMG  tahlilleri yaptırılır. Ayrıca sistemik hastalığı ayırabilmek için gerekli olan kan tahlilleri de yapılmaktadır. Doktor bu tür verileri değerlendireceği sırada tanıyı netleştirdikten sonra hamile anne adayına uygulanacak olan gerekli tedavinin planı yapılmaktadır.

 

 

Hamilelikte Karpal Tünel Sendromu Neden Olur?

Hamilelikte şişkinlik ve sıvı tutulmasında  artış olur. Bu durumda bilekler, eller ve parmaklar bölgesindeki sinirlere baskı uygulamasına neden olmaktadır. Bu sebeplerden dolayı ağrı, yanma ve uyuşma gibi hisler meydana gelir.

 

gebelikte el uyuşması için tedavi

Karpal Tünel Sendromunda Ağrıyı Hafifletmek İçin Ne Yapılmalıdır?

Ağrı, uyuşma ve yanmayı artıracak olan aktiviteleri iyice azaltmak veya ertelemek gerekir. Yada ilgili bölgeyi mümkün olduğu kadar dinlendirmelisiniz. Bilgisayarın başında çalışan hamileler, oturuş pozisyonunu iyi ayarlamalı ve sandalye yüksekliğini de bilgisayarla uyumlu şekilde ayarlamak gerekmektedir. Kullanılacak klavyenin bilekleri rahatlatacak biçimde ergonomik olması gerekir. Bileklerin daha düz tutmak için, bileklik kullanmasında fayda var.
 
Ellerin ve kolların gücünü artıran, rahatan ve esneten çeşitli egzersizler yapmakta büyük yarar vardır. Elleri ve kolu uzun süre kullanmadan sık sık mola yapılmalıdır. Uyurken ellerin ve kolun üzerine yatmaktan uzak durulması gerekir. Uykudan kalktığınızda eğer ki ağrı ve uyuşma ile karşılaşırsanız bu durum geçene kadar ellerinizi sallamanızda fayda vardır. Ayırıca elleri güçlendirmek ve semptomları minimum seviyeye azaltmak yoga yapmaktakta da yarar vardır.

 

 

Karpal Tünel Sendromunda Riskli Faktörler Nelerdir?

=> Bilekleri sürekli olarak hareket ettirmek
 
=> Bileklere aşırı şekilde baskı uygulamak
 
=> Tiroid bezinde az çalışma, romatoid artrit, şeker hastalığı gibi hastalıklar
 
=> Bilgisayar başında çalışırken bileklerin uygunsuz pozisyonlarda durması
 
=> Elleri ve Kolu sürekli kullanmak zorunda kalınan işler.

 

hamilelikte uyuşukluk

 Karpal Tünel Sendromunu Tetikleyen Nedenler?

=> El bileğini sürekli tekrarlayan hareketler yapmak,
 
=> Bilek üzerinde direkt baskı yapmak,
 
=> Uzun bir süreli vibrasyon yapan, el aletlerinin kullanılması,
 
=> Yanlış pozisyonlarda bilgisayar kullanılması,
 
=> Hamileliğin ilerleyen dönemleri,
 
=> Romatoit artrit hastalığı, şeker hastalığı, hipotiroidi hastalığı(tiroit bezinin az çalışması) gibi sistemik rahatsızlıklar,
 
=> Müzisyenlikle uğraşmak, teknisyenlikle uğraşmak yada bahçe işleriyle uğraşmak.

 

 

 Hangi Durumlarda Doktoru Aramak Gerekir ve Tedavisi Nasıldır?

=> Eğerki uyuşma ve ağrı aşırı şiddetli bir duruma geldiyse ve günlük yaşamda olumsuz yönde etki yaratmaya başladıysa, geceleyin uyukunuzu bölmeye başladıysa, vakit kaybetmeden derhal doktora başvurmanızda fayda var demektir. Doktora başvurmadan herhangi bir ilaç kullanmayın.
 
=> Eğerki uyuşma ve ağrı doğum sonrasında azalmayıp devam ediyorsa yine hemen doktora başvurmalısınız. Bu gibi durumlarda doktor annenin bir ortopedist doktor tarafından muayene edilmesi isteyebilir.
 
=> KTS de (Karpal tünel sendromu) birtakım hastalıkların tetiklenmesi durumuda ilk bu hastalığın tedavi edilmesi için planlama yapabilir
 
=> Ağrı kesici verebilir ve iltihap oluşumu gerçekleşiyorsa iltahap giderici verebilir. Bileklerinize steroid enfeksiyonu uygulanabilir.
 
=> Hastalarnın semptomlarını tetikleyecek olan hareketlerden uzak durması gerektiği önerilmektedir.

 Etiketler:, ,