kol ağrısına alternatif tedavi

Kol Ağrısı İçin Tedavi Yöntemleri

 Kol ağrısı tedavisi için en önemli unsur ağrı nedeninin tesbit edilerek ona göre bir tedavi yöntemi uygulanması. Bundan dolayı muayene sırasında dikkatli bir şekilde inceleme yapılarak kesin bir neden tesbit edilmelidir. Neden tesbit edildiğinde doktor farklı farklı tedavi metodları önerisinde bulunabilir. Bu metodlara istirahat yapmak, ilaç kullanmak veya cerrahi müdahale ile tedavi olabilir. Ağrının şiddeti tedavi yöntemlerinde üzerinde önemli bir rol oynayabilir.

 

Basit bir nedenden dolayı kol ağrısı olmuşsa ilaç tedavisine veya cerrahi tedaviye gerek kalmayabilir. Ağrının nasıl oluştuğu önemlidir. Böyle bir durumda kol ağrısı birkaç günde geçebilir. Ayrıca bu bikaç günlük süre zarfında kolu yormamalısınız. Eğer kolu yoracak işler yapılırsa ağrı iyileşmeyip aksine daha şiddetlenebilir.Doktor size bu ağrılar için çeşitli sizi yormayacak egzersiz sunabilir. Fizik tedavisi seçeneği de vardır. Kol ağrısı spesifik nedenden kaynaklanmışsa doktor ilaç tedavisi de uygulayabilir. Özellikle kas gevşetici ve antienflamatuar kol ağrısında çok tercih edilen ilaçlardır. Ayrıca ağrı kesici ilaçlarda sık kullanılır.Çeşitli bakteri enfeksiyonları da kolda ağrıya sebep olabilir. Eğer ağrının sebebi bu şekildeyse, antibiyotik tedavisi uygulanabilir. Eğer sinirden kaynaklı ağrı oluşmuşsa B vitamini kompleksleri de uygulanabilir. Yani önemli olan kolda oluşan ağrının sebebini bulmak. Sebebi göre farklı yöntemler uygulanabiliyor.

 

Kol ağrısında cerrahi tedavi: Ağrının sebebi kırılma ise böyle durum cerrahi tedavi uygulanmalıdır. Kol ağrısının nedenlerinden biri olan boyun fıtığı ilerlemiş olabilir. Bu durumda da cerrahi tedavi gerekir. Boyun fıtığında birinci aşama fizik tedavi ve ilaç tedavidir. İkinci aşamada ise cerrahi müdahale gerekir. Ayrıca bazı tümörler de kolda ağrımaya sebep olabilir. Bu tür tümörlerin bazılarında operasyon gerekebilir.
kolda uyuşma

Kol Ağrısı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Kol ağrısı hafifse alttaki yöntemler ağrıların, şişmenin, sertleşmenin ve kastaki krampların daha da hafiflemesini sağlayabilir. Tabii bu yöntemleri uygulaamdan önce doktora başvurmak daha iyi olur. Sonuçta biz burdan sizin ağrınızı teshis edemeyiz. Yanlış yaptığınız bir müdahale daha büyük problemlere de yol açabilir.

 

– İstirahat edin, dinlenin ağrılı olan bölgeyi koruyun. Ağrıyı artıracak herhangi bir aktivitede bulunmayın.

 

– Buz basabilirsiniz. Buz basmak ağrıyı ve şişmeyi biraz olsun azaltmaktadır. Buzu 10-20 dk olmak şartıyla günde 3 veya daha fazla uygulayın.

 

– Buz basarken, yatarken veya otururken ağrı olan böyle yastık üstünde yükseltin. Şişikliği aza indirmek için ağrılı bölgeyi kalp seviyesinin üstüne veya kalp seviyesinde tutun.

 

– Kolunuzda bilezik, yüzük, saat, bileklik gibi akseurlar varsa onların çıkartın. Şişme artarsa aksesuarları çıkarmak biraz zor olur. Ayrıca bu tür aksesuarlar kan akışını zayıflatabilir veya sinir baskısına artırabilir.

 

– Eğer kol askısı sizi rahatırsa kol askısı kullanabilirsiniz. Eğer 48 saatten çok kullanma ihtiyacı hissediyorsanız doktorla görüşmeniz de fayda var.

 

– Ağrıları azaltmak ve kan akışını artırmak için ilgili bölgeyi yavaşça masaj uygulayın. Masaj ağrıyı artırıyorsa masaj uygulamayın.

 

– Sigara veya diğer tütün ürünleri kullanıyorsanız kullanmayın. Çünkü bunlar kan akışını azaltacağı için ve doku tamirini yavaşlatacağı için iyişlemeniz uzun sürecektir.

 

– Ağrılı bölgeyi elastik bandaj ile sarma şismenin azalmasını sağlayabilir. Ancak çok sıkı da sarmayın. Çünkü daha fazla şişmeye sebep olabilir. Bandaj sıkıysa bandajı biraz gevşetin.

 

NOT: Uyguladığınız yöntemlerde bunlardan biri meydana gelirse derhal doktora başvurmalısınız. 

 

Kolunuzu normal şekilde kullanamazsanız.

 

Enfeksiyon belirtisi gerçekleşirse

 

Hissizlik veya karıncalanma olmuşsa

 

Cilt, soğuk ve solgun ise

 

Semptomlar sık ve şiddetli bir hale gelmeye başladıysa

 

…. derhal doktora başvurun. Sağlık ihmale gelmez.

kol bandajı

Kol Ağrısından Korunmak için Tavsiyeler

Genel Korunma Tavsiyeleri

 

  • Herhangi bir faaliyette bulanacaksanız önce iyice ısının ve esneyin.

 

  • Egzersizden önce ve egzersiz sırasında ekstra su tüketin.

 

  • Aktivite sırasında kasları fazla zorlamamak için gerekli hareketleri doğru bir şekilde yapmaya çalışın.

 

  • Ölçülerinize, gücünüze ve de kabiliyetinize uyan ekipmanlar tercih edin.

 

  • Spor yaparaken doğru yapmak için işinin uzmanı kişilerden ders almalısınız..

 

  • İş yerinde yaptığınız işlerin ağrıya sebep olduğunu veya olacağını düşünüyorsanız işyerinizde ilgili işyeri hekimiyle veya insan kaynaklarıyla görüşün. Zaten işyeri hekimi yapamaz derse o işi yapamazsın.

 

Kemiklerinizi Güçlendirin

 

  • Kemiklerinizi güçlendirmek için  süt ve süt ürünleri tüketin. Ayrıca brokoli gibi sağlıklı besinlerde tüketin.

 

  • Çeşitli Egzersizler yaparak aktif olun. Doktorunuza sizin için hangi egzersizlerin uygun olacağına danışın.

 

  • Erkekseniz günde en fazla 2, kadınsanız günde en fazla 1 alkolik içecekten fazla tüketmemelisiniz. Alkol tüketmek kemiklerinizi zayıflatmak ihtimati var. Ayrıca düşme ihtimalini de arttırmaktadır.

 

  • Sigara ve diğer tütün ürünlerini kullanmamalısınız. Sigara kullanmak osteoporoz ihtimalini arttırmaktadır.

 

 

Bu konumuzda kol ağrısı, kol uyuşması, sol kol uyuşması ve tedavisi hakkında bilgilendirme yaptık. Umarım makalemiz birçok takipçimizin yardımına koşar. Yazımızı beğendiyseniz veya başka önerileriniz varsa konu altına yorum atabilirsiniz.

 

Sağlıklı Günler Dileriz….

 

kol ağrısına alternatif tedaviEtiketler:,