kol damar tıkanıklığı tedavi yöntemleri

Kol Damar Tıkanıklığı Hakkında

Kol Atar Damar Tıkanıklığı Ne Tür Bir Hastalıktır?

Kol atar damarında; damar darlığı veya damar tıkanması bacak damarına nazaran çok daha nadir görülür. Genellikle damar sertliğine bağlı olarak damarın çapında önce daralma, sonra da tıkanma sonucunda oluşmaktadır.

Genellikle bu durum sol kolda olur.

 

Damar Daralması ve Damar Tıkanması Neden Oluşur?

 

Kol atar damar daralması problemi en çok damar sertliği veya damar kireçlenmesi hastalığa bağlı olarak oluşur. Orta yaş bayanlarda, Takayasu hastalığıda sıklıkla kol ana damarında tıkanma veya daralma  yapar. Bunların haricinde kalpten pıhtı atması ile de kol damarında ani tıkanma olabilir. Damar sertliği aylar veya yıllar içinde meydana gelir ve yakınmalar da yavaş yavaş gelişir. Kalpten pıhtı atmasıyla tıkanma anında ciddi yakınmalar yaratır ve acil tedavi gerekir.

 

Damar Darlığı veya Damar Tıkanması Ne Tür Rahatsızlıklar Oluşturur?

 

Kol damar tıkanması veya damar darlığı herhangi bir şikayet yapmayabilir. Rahatsızlık oluşturmuyorsa tedavisi gerekmeyebilir.

 

En sık rastlanan rahatsızlıklar; kol ile bir iş yapıldığında kolda kolay yorulma ve işin yapıldığı esnada kolda ağrı olmasıdır.

 

Genellikle kolunuzu yukarı kaldırdığınız zaman (banyoda başınızı falan yıkarken, çamaşır falan asarken vs) rahatsızlıklar daha çok belirgin olur.

 

Kol damarı ciddi bir şekilde tıkanıyorsa veya daralırsa, tansiyon o kolda daha düşük çıkar. Eğer sol kol ve sağ kol tansiyonları arasındakiş fark 20 den fazla olursa (mesela tansiyon sağda 130, solda 105) genellikle bu durumu kol damarında tıkanmaya bağlı olur. Bu durum hemen hemen her zaman sol kolda olur.

 

kol damar tıkanıklığı tedavisi

 

Kol Damar Tıkanıklığına Nasıl Tanı Koyarız?

Tanıda 2 koldaki tansiyon arasındaki fark sizin için önemli bir ipucudur. En önemli tanı yöntemleri ise  radyolojik görüntüleme yöntemidir. Öncelikle en kolay olanı renkli Doppler ultrason inceleme yapılmaktadır. Fakat MR veya bilgisayarlı tomografi ile yapılan anjiyografi tanı daha da değerlidir.

 

Kol Damar Tıkanıklığı Ne Zaman Tedavi Edilmelidir?

Kol damarında daralma miktarı %50 den fazla ise ve o kolda iş yaparken ağrı ve hızlı yorulma gibi rahatsızlıklar oluşuyorsa tedavi önerilmektedir. Günümüzde tedavi de ameliyat ve anjiyografiyle tedavi yöntemleri kullanılır.

 

Kol Damar Tıkanıklığında Anjiyografi İle Tedavi Yöntemi Nasıl Bir Yöntemdir?

Anjiyografiyle kol damarının açılmasıyla diğer bölgelerdeki damarların açılması ile aynı sayılır. Bu darlıklar için balon patlatmaktan çok stent yerleştirilmesi yöntemi yapılır.

 

Kol Damar Tıkanıklığı Ameliyatı Sonrası Yan Etkiler

 

Tüm anjiyografiyle damar tıkanmasının tedavi riskleri burada da geçerli sayılır. Anjiyografi de giriş yerinde kanama vey balonlaşma meydana gelebilir. Damarlarda tıkanma varsa balon patlatma veya stent yöntemi sırasında darlık ötesine pıhtı atabilir. Fakat bunlar son derece nadir görülür.Etiketler:, ,