damar tıkanıklığı tedavisi

Kol Damar Tıkanıklığı

 

Kolun atardamarlarında tıkanıklık sık karşılaşılan bir durum olmamakla birlikte, daha çok sigara kullanan ve 60 yaşın üstündeki kişilerde kola doğru gidenatar damarları tutar. Koldaki damarlar kalp ile parmaklar arasındaki herhangi bir yerde tıkanabilir. Genelde yavaş ilerler. En çok tıkanan atardamar subklavyan (subclavian) atardamarıdır. Subklavian atardamarı ortadan ayrılarak kola doğru giden atardamar olup, kol damarları dışında beyinciğe doğru giden vertebral atardamarınıda verir. Dolayısıyla bu damarlar tıkanırsa kol ve beyin dahil olmak üzere bir çok doku etkilenebilir. Bu damarlar tıkalı olduğunda kola, kan beyin üzerinden giderek, beyin kanı kol için çalındığından “çalma sendromu” adı  verilir. Bu damar haricinde koldaki damarlar da veya el parmaklarda da damar tıkanıklığı oluşabilir.

Belirtileri:

En çok rastlanan şikayet kolun çalıştıkça ağrıması, ağrılık hissi, kramp girmesi, yorgunluk ve rahatsızlık hissidir. Genelde istirahatteyken şikayet olmaz. Subklavian atardamar tıkandığında beyne giden kan kol tarafından çalındığından beyinle ilgili de belirtiler olabilir.

Bu belirtiler şunlardır;

-Dengesizleşme

-Bulanık görmek

-Kolda güçsüzleşme

-Kısa süreli felçler olması

-Kan basıncında ani değişiklikler

-Kolda nabızlarda azalma olması

-Kol uyuşukluğu

 

damar tıkanıklığı tedavisi

Diğer kol damarlarında tıkanıklık olduğunda :

-Ağrı ve renk değişikliği olması

-Soğuğa karşı aşırı hassasiyet

-Nabızların alınmaması

-Adalelerde zayıflama

-Soluk ve soğuk deri

-Tırnakların mor olması ve yavaş uzaması

-El sırtı kıllarının yavaş uzayan ve seyrekleşmesi

-Yaralar oluşması ve gangren

 

Nedenleri:

En yaygın olan kol damar hastalığı nedenleri damar sertliğidir. Ayrıca diğer sık rastlanan nedenler ise şunlar; Raynaud fenomeni, Takayasu hastalığı, torasik outlet sendromu, Buerger hastalığı, kola pıhtı atması (tromboembolizm) ‘dir. Diğer az rastlanan hastalıklarda donuk, hipotenar hammer sendromu ve meme kanseri için yapılan ışın tedavisdir. Kol damarlarında tıkanıklıklar genelde sigara içenler, yaşlılar, erkekler, şeker hastalığı olanlar, hipertansiyonu ve kanda yüksek kolesterol olan kişilerde meydana gelmektedir.

 

Hastalığa Neden Riskli Faktörler

-Yüksek kan basıncı olanlar
-Şeker hastalığı olanlar
-Sigara kullananlar
-Yüksek kolesterol olanlar
-Tanı

 

Yukarıda saydığımız şikayetleri olan hastalarda kol veya eldeki nabızlarında azalmış veya alınmıyor olması, koldaki atar damarlarında tıkanıklık olabilir demektir. Bu tür hastalarda kolda ölçülen kan basıncından 2 kol arasında fark olur.

 

Ultrason: Damar tıkanıklığı sorununun olup olmadığını gösteren zararsız ve kolay bir incelemedir

 

Bilgisayarlı tomografik anjiografi: Röntgen ışınlarıyla kesitsel olarak oluşan görüntülerin birleştirilmesiyle üç boyutlu anjiografi elde edilir ve böylece damar tıkanıklığı olup olmadığı gösterir.

 

Anjiografi: Genelde kasıktan yerleştirilien bir kateterde röntgen altında boya verilmesiyle elde edilir. Damarların durumunu bu şekilde detaylı olarak gösterir.

damar tıkanıklığı tedavisi

 

Damar Tıkanıklığında Tedavi Yöntemleri:

Kol atar damarları hastalıklarında tedavi şekli tıkanıklığın nedenine, yerine ve şikayetin ciddiyetine göre değişikenlik gösterir. Tedavi, ilaç tedavisi (kanın pıhtılaşmasını yavaşlatan ilaçlar), tıkalı damarlara yönelik bypass ameliyatı ve nadiren sempatektomi şeklinde yapılabilmektedir. Bu tedavilerin yanı sıra varsa hipertansiyon, yüksek kolesterol ve şeker hastalığı da tedavi edilmelidir ve hasta sigara kullanıyorsa sigara ile vedalaşmalıdır

 

Tıkalı damarlara yönelik tedavi yöntemleri

 

Damar Tıkanıklığında Balon ve Stent Yöntemi:

Özellikle subklavian arterin başlangıcında tıkanıklık veya darlık olduğunda balon ve stent oldukça başarılı bir tedavi yöntemleridir.

 

Damar Tıkanıklığında Endarterektomi Yöntemi:

Cerrahi bir işlem olarak, tıkanıklık yapan etkenin çıkartılması yöntemidir.

 

Damar Tıkanıklığında Bypass Ameliyatı:

Tıkalı olan damarı atlayacak şekilde, kan akımının sağlanması için yerleştirilen bir başka damar veya yapay damar yöntemidir. Subklavian atar damar tıkanıklıkları probleminde bu damarın sağlam kısmıyla şahdamarı arasına bypass yapılmaktadır.

 

 

 

Yaşam tarzındaki değişiklikler:

Her ne kadar çeşitli tedavi yöntemleri olsa da en önemli konu, tıkanıklığın sebebi olan hastalığın gelişiminin yavaşlatılmasıdır. (Tabii en sık rastlanan neden damar sertliğidir). Bunun için öncelikle uygun egzersiz yapılmalıdır. Sigara varsa sigara bırakılmalıdır. Kolesterol düzeyi düşürülerek, yüksek kolesterollü gıdalardan kaçınılmalıdır.

 

 

 

 

 

 Etiketler:, ,