Kol Kas Ağrıları

 

Kol Kas Ağrılarının Başlıca Nedenleri Ve Tedavi Yöntemleri

 

            En fazla görülen kas spazmları genelde boyun, omuz, kol, baldır ve uyluk üzerindedir, ağrıya neden olur ve kol kas ağrısı nedenleri, kasları zorlayarak yapılan egzersizler, fazla ağır taşıma, kaslara yapılan ani yüklenmeler, sinir sıkışması, lif dokusu iltihaplanması ve kolun üst bölümüne etki eden ' bursan iltihaplanması' dır. Kolun üst bölmesinde aniden gelişen şiddetli kol kas ağrısı kalp krizi belirtisi olabilir.

 

 Kol Kas Ağrılarına neden Olan Temel Bazı Etmenler

 

            Travma: Kola gelen bir darbe ya da koda oluşan bir zedelenme kas ağrısa neden olabilir ve düzelmesi zaman alabilir. Böyle bir zamanda kol kaslarını harekete geçirmek ağrıyı şiddetlendirir.          

 

 Travmadan kaynaklanan kol kas ağrısına ne iyi gelir?

           

            Bunun için ağrılı kol olabildiğince az hareket ettirilmelidir. Gerekirse ağrı kesici özelliği olan merhemler kullanılabilir.

            Egzersiz: Kol kaslarını zorlayan ağırlık egzersiz çalışmaları, egzersiz tamamlandıktan birkaç saat sonra kaslarda ağrıya sebep olabilir ve yine kol kaslarındaki hareketlilik ağrının artmasına neden olabilir.

 

 Egzersizden kaynaklanan kol kas ağrısına ne iyi gelir?

 

            Bu tip ağrılar yaşamamak için egzersizden önce ısınma hareketleri yapılmalı daha sonra ağırlık egzersizleri için vücut yavaş yavaş alıştırılmalıdır. Lüzum durumunda yine ağrı kesici merhemler kullanılabilir.

           

            Sinir Sıkışması: Omuzda ya da üst kol bölgesinde oluşan sinir sıkışması, kolun hareket etmesiyle ağrı oluşturur. Boyunda ve sırtın üst bölgesinde meydana gelen sinir sıkışması ise kolun alt kısmında ağrıya neden olur.

           

 Sinir sıkışmasının neden olduğu kol kas ağrısına ne iyi gelir?

           

            Öncelikle bir esnetme hareketi yapılır, kol kas ağrısı uzun süre devam ederse doktora gidilmelidir. Sağlıklı olmak adına yapılan spor bilinçli yapılmayıp gerekli önlemler alınmadığında hem kaslarda ağrıya neden olur. Kol kaslarına yönelik yapılan yanlış hareket sonucu oluşan kol kas ağrısı nasıl geçer?

 

            Egzersizden sonra alınacak ılık duş ertesi gün meydana gelebilecek ağrıyı azaltır. Uyumak tüm kasları gevşetip dinlendirdiği için ağrıların geçmesinde önemli rol oynar. Diğer bir alternatif de bölgeye uygulanacak sıcak su torbası kasları gevşetecektir.

 

 Darbe, zedelenme sonucu oluşan kol kas ağrısı nasıl geçer?

 

            Darbe oluştuğu anda ağrı hissedilmeyebilir. Ancak ortalama 4 – 5 saat sonra kas ağrısı şiddetli bir şekilde kendini gösterir. Darbe sonucu oluşan ağrı çok uzun sürerse mutlaka doktora gidilmelidir ancak öncesinde sıcak su ile ovma ve belli aralıklarla yapılacak masaj kaslara iyi gelebilir.

 

 Bir hastalık belirtisi olan kol kas ağrısı nasıl geçer?

 

            Böyle bir durumda tıbbi yardım alınmalıdır.

 

 

 Etiketler:, ,