kollarda kireçlenme

Kol Kireçlenmesi En Sık Görülen Eklem Hastalığıdır

Kol kireçlenmesi nedir?

 

            Halk arasında kol kireçlenmesi denilen hastalığın adı tıpta osteoartrit olarak geçmektedir. Kireçlenme en sık görülen eklem hastalıklarındandır. Bu hastalıkla birlikte eklem bölgelerinde şişlik, hareket esnasında iken farklı eklem bölgelerinden sesler duyulması ve hareketsiz kalınması kol kireçlenmesi nedenleri olabilmektedir.

 

            Kol kireçlenmesi nedenleri açıklaması olarak, kol eklemlerinde bulunan kıkırdak dokunun işlevlerini yitirerek incelmesi ile kıkırdağın etrafında kemik çıkıntıları oluşur. Kol ekleminin şişmesi nedeniyle de bağ bölgelerinde kalınlaşma olarak eklemin korumaya alınması sağlanır ve bu yüzden de kasılmaya başlar. Oluşan bu yeni yapılanma nedeniyle de eklemler kendilerini yenilemek için gerekli olan yapılanmayı sağlayamazlar denilebilir. Doktorların kol kireçlenmesine ne iyi gelir sorularına karşılık koydukları teşhisle verdikleri ilaç ve tedavi yöntemleri oldukça etkili olmaktadır.

 

 Kol kireçlenmesi kimlerde olur?

 

            Merak edenler için kol kireçlenmesi nedenleri hakkında cevap olarak aşağıdaki başlıklar dikkate alınabilir.

 

 – Menopoza girmiş olan bayanlarda kol kireçlenmesi olur

 – Sürekli ağır yorucu işlerde çalışan kişilerde olur(ağır işçi, inşaat işçileri ve benzeri meslek grupları)

 – Romatizma ve eklem iltihabı olan hastalarda kol kireçlenmesi olur

 – İleri ve orta yaş grubunda olan insanlarda olur

 – Oldukça fazla kiloya sahip olan kişilerde kireçlenme oluşur

 – Genetik yolla geçebilecek eklem rahatsızlığı olan kişilerde görülür

 – Kalıcı olarak bu hastalığın aile biteylerinde olması durumunda da görülebilmektedir

 

 

 Kol kireçlenmesinin belirtileri nelerdir?

 

 – Eklem bölgelerinde sertlik oluşmasıyla birlikte kendini hissettiren ağrılar şeklinde belli eder, eğer ki ilerlemiş bir durumdaysa bu ağrı fazlasıyla şiddetli olacaktır.

 – Kol kireçlenmesi ile birlikte koldaki hareketlerde kısıtlanma meydana gelecektir ve sağlıklı dönemlerindeki gibi normal kol hareketlerini yapamaz.

 – Kollardaki şişliklerle birlikte eklemlerin içerisinde bulunan sıvıların da çoğalmasından dolayı şişlikler meydana gelerek rahatsızlık vermektedir.

 

 Kol kireçlenmesi için ne yapılabilir?

 

            Belirtilerin kişiye göre değiştiği unutulmaması gereken bir konudur. Hafif ya da şiddetli olması fark etmeksizin eğer ki belirtilerden bir kaçı var ise mutlaka doktora başvurulmalıdır. Doktorun teşhisinden sonra uygulayacağı tedavi oldukça önemlidir. Çoğunlukla sorulan soru kol kireçlenmesine ne iyi gelir sorusudur. Kimi zaman yeterli olacağı için doktor tarafından ilaç tedavisi verilebildiği gibi kimi zamanda sadece ilaç tedavisi ile iyileşme sağlanamayacağından fizik tedavi ve rehabilitasyon tedavisi de uygulanabilmektedir. Doktorların tüm tavsiye ve uyarıları dikkate alınarak iyileşme sağlanması ve şikâyetlerin hafifletilmesi sağlanarak kol kireçlenmesine ne iyi gelir cevabının yaşanmasını sağlar.

 Etiketler:, ,