kol neden uyuşur

Kol Uyuşması Nedenleri Ve Tedavi

 

Sağlık uzmanlarına göre kol uyuşmaları; kolların bir dış etmen veya bir iç etmen nedeniyle duyu hissinde kısmen veya tamamen azalma meydana gelmesi sonucu ortaya çıkar. Dış etmenler nedeniyle meydana gelen kol uyuşmaları kısa süreli ve tek seferlik olurken iç etmenler nedeniyle meydana gelen kol uyuşmaları ise kronikleşmiş ve sık sık tekrar eden bir yapıda olur.

 

Kol Uyuşmalarının Nedenleri ve Belirtileri

 

Her yaş ve cinsiyette yer alan bireylerde görülen kol uyuşması sorunun nedenleri aşağıdaki şekilde sıralanabilir:

 

– Uyku esnasında yatış şeklinin kol üzerine yaptığı baskı.

– Kolun taşıyabileceği kapasiteden fazla yük taşınması.

– Uzun süreli ağırlık çalışmaları.

– Hareketsizlik.

– Omurilik hasarı.

– Sinirsel ve travmatik vakalar.

– Kalp ve dolaşım sistemi rahatsızlıkları.

 

Yukarıda belirtilen nedenlerden ötürü anlık veya kronik olarak meydana gelen kol uyuşmalarının belirtileri kolda meydana gelen karıncalanma hissi, kolu oynatmakta zorlanmak, kolda hissedilen batma duygusu ve kolu tamamen hissetmeme olarak sınıflandırılır.

 

Kol Uyuşmalarında Çözüm Yolları

 

Kol uyuşmaları ile ilgili internet üzerinde en çok aratılan soru kol uyuşması nasıl geçer sorusudur. Kol uyuşmaları doğru tedavi yöntemlerinin uygulanması ile tedavi edilebilir. Ancak kronik hale gelen kol uyuşmalarının tedavisi için mutlaka doktora başvurmak gerekir.

 

Kol uyuşması yaşamanız durumunda kol uyuşması nasıl geçer sorusunun cevabı olan yöntemler ise şunlardır:

 

– Soğuk Su Uygulaması: Herhangi bir nedenden ötürü uyuşan kolunuzu doğrudan soğuk suyun altına tutarak masaj yapmanız tavsiye edilir. Bu uygulama ile kollarınızda yer alan sinirler uyarılarak uyuşukluk etkisinin giderilmesi amaçlanır.

 

– Buz Torbası Uygulaması: Bir buz torbasının veya bir havlunun içerisine buzdolabından aldığınız buzları koyarak kolunuza dairesel hareketlerle masaj yapabilirsiniz. Bu uygulama kol uyuşması nasıl geçer sorusu için en çok tavsiye edilen yöntemdir.

 

– Egzersiz ve Hareketlilik: Kol uyuşmalarını sık sık yaşıyor iseniz düzenli olarak kollarınızı ve tüm bedeninizi hareket ettirmeniz tavsiye edilir. Bu durum sinirlerin yapısını güçlendirerek uyuşukluk hissini tedavi eder.

 

– Bitkisel Tedaviler ve Beslenme: Kol uyuşması nasıl geçer sorusu ile ilgili olarak yapılan bir diğer tavsiye ise bitkisel tedavilerdir. Özellikle kolunuza zeytinyağı ile masaj yapmak kol sinirlerini iyileştirici bir etkiye sahiptir. Aynı zamanda sağlıklı bir beslenme de omurilik ve sinir sisteminizi kuvvetlendirecektir.Etiketler:, ,