kol uyuşması

Sol kol uyuşmasının kaynağı nedir?

 

Yaşam kalitesini oldukça düşüren ağrıların nedenlerinin araştırılması ve bir an önce tedavi edilmesi için bir uzmana başvurulması en doğru karardır. Küçük büyük herkes dönem-dönem kas ağrısı çekmekte ve çoğunlukla kısa sürede geçen ağrı ve uyuşmalar olduğu için doktora gidilmemektedir.

 

Bunun yanında bir türlü geçmek bilmeyen veya sık-sık tekrarlayan ağrılar da ortaya çıkmakta ve gerçek anlamda kişinin yaşantısını etkilemekte, keyfini kaçırmaktadır. Bunlardan biri de kol ağrısıdır. En basiti zorlama veya darbe sonucu oluşan sol kol uyuşması nedenleri aslında bu kadar basit değildir. Detaylı olarak incelediğimizde:

 

 

kolun uyuşması

Sol kol uyuşmasının nedenleri nelerdir?

 

           Sinir sıkışması veya hasarı: Sol kol uyuşmasının en çok rastlanan nedenlerinden biridir. Merkezi sinir siteminden kollara sinirler uzanmaktadır. Sinirlerdeki herhangi bir sıkışma ve hasar kollarda uyuşmalara neden olmaktadır.

 

           Sol kol uyuşması ile sonuçlanan sinir sıkışmasının da nedeni genelde şeker hastalığıdır. Kolun üzerine yatma da kolda baskıya neden olacak ve sinir sıkışması yapacaktır. Tedavi için mutlaka bir uzmana görünmek gerekmektedir.

 

           Dolaşım bozukluğu: Kan dolaşımı, vücudu tepeden tırnağa etkileyen bir faaliyettir. Dolaşım bozukluğu yaşandığında vücudun el kol gibi uç noktalarına yeteri kadar kan gitmeyebilir. Bunun sonucunda da kollarda uyuşma ve karıncalanma hissedilir. Dolaşımın soldan olduğu düşünüldüğünde bu durumdan sol kolun daha çok etkilenmesi normaldir.

 

Dolaşım bozukluğunun nedenleri arasında ise hareketsiz yaşam, sigara kullanımı, yüksek kolesterol ve yağ bazlı beslenme gelmektedir. Kalp rahatsızlığında da dolaşım bozukluğu yaşanabileceğinden en kısa sürede bir uzmana başvurulmalıdır.

 

kolda uyuşma

           Damar sertliği ve kalp hastalığı: Kalpteki ağrının göğse ve kola vurduğu durumlarda kalp krizinden şüphelenmek gerekmektedir. Göğüs ağrısının genelde damar sertliğinden kaynaklandığı bilinmektedir. Fakat ağrı ile birlikte sol kolda uyuşma ve karıncalanma yaşanıyorsa durum ciddiye alınmalıdır. Anjina gibi kalp rahatsızlıkları kol uyuşması yapmaktadır.

 

           Alkol ve sigara kullanımı: Sigara ve alkol kullanımında aşırıya kaçılması durumunda sinirler hasara uğramakta ve zamanla his kaybı yaşanmaktadır. Bu da kol uyuşması olarak neticelenebilir. Bir an önce alkol ve sigara alımı bırakılmalı, sağlığın her şeyden önemli olduğu unutulmamalıdır.

 

           Vitamin eksikliği: Dengesi beslenme ve özellikle B vitamini eksikliğinde vücutta karıncalanma ve hissizlik yaşanan bölgeler olmaktadır.

 

Kolun herhangi bir bölgesinde oluşan kırıklar parmaklarda hissizliğe yol açabilmektedir. Sol kol uyuşması neyin belirtisi denildiğinde kırıkların da uyuşmaya neden olduğu belirtilmelidir.

 

           Sol kol uyuşması neyin belirtisi şeklinde sorulan bir soruya görüldüğü gibi birçok neden gösterilmektedir. Kol uyuşması nedenine göre değişen tedavi yöntemleri ihmal edilmemeli, başta düzenli beslenmeli, sigara ve alkolden uzak durulmalıdır. Sol kolda uyuşma olduğunda ilk etapta egzersiz yapılabilir. Sıcak kompres ve yatak istirahati de iyi gelecektir.

 

Düzenli balık tüketenlerin kalp rahatsızlığı ve buna bağlı sol kol uyuşma sıkıntısını çok daha az yaşadığı tespit edilmiştir. Uyuşma ile birlikte yorgunluk, yoğun baş ağrısı, baş dönmesi, konuşma güçlüğü ve kafa karışıklığı yaşanıyorsa hemen bir doktor çağırılmalıdır.

kol uyuşması

Kalp krizi ve sol kol uyuşukluğu arasındaki bağlantı

 

Kalp kan akışının tamamen durması demek olan kalp krizinde şiddetli göğüs ağrısı ve kola vuran ağrı durumu yaşanmaktadır. Ölümle de sonuçlanabilen kalp krizleri günümüzde her yaşta görülmeye başlanmıştır. 50 yaş üstü kadın ve erkeklerde daha çok görülen kalp krizinde sol kol ve omuz bölgesi de ağrımaktadır.

 

Bu tür bir ağrının kalp krizi esnasında kadınlarda daha çok görüldüğü tespit edilmiştir. Oldukça basit yöntemlerle tespit edilen kalp rahatsızlığı şüphesinde ihmal edilmeden doktora başvurmak sağlıklı bir hayat geçirme bakımından çok önemlidir.

 Etiketler:, ,